Sipas një studimi Lionel Messi është dyfish më i mirë sesa Cristiano Ronaldo

Një studim i fundit thotë se Lionel Messi është dyfish më i mirë sesa rivali i tij, Cristiano Ronaldo.

Tifozët vazhdimisht kanë debutuar se cili është m i mirë mes argjentinasit dhe portugezit, por në një studim nga “SciSports” në bashkëpunim me “Universidad Catolica” në Belgjikë mund t’i japë fund debatit.

Ky studim thotë se gjatë periudhës 2013-2018, kapiteni i Barcelonës ishte duke u paraqitur dyfish më mirë sesa niveli i Ronaldos.

Të dy futbollistët ishin në kulmin e karrierës në atëkohë dhe të dy ishin pjesë e La Ligës, para se Ronaldo të largohej nga Real Madridi në drejtim të Juventusit në verën e 2018-s.

Studimi vlerëson lojtarët në bazë të golave dhe asistimeve në atë periudhë dhe pavarësisht se Ronaldo fitoi mjaft tituj, Messi fitoi 1.21 pikë, kurse portugezi vetëm 0.61.

“Një gol është një ngjarje e rrallë sepse një mesatare prej 1,600 veprimesh vlerësohen të ndodhin gjatë një ndeshje. Modelet tona kërkojnë në secilin veprim – goditjet, pasimet, driblimet, ndërhyrjet – dhe kalkulojnë vlerën e tyre”, thotë profesori Jesse Davies.

Leave a Reply