Turqia prezanton makinën e parë vendase, Erdogani ja bën “sefte”

Sot Turqia prezantoi prototipin e automobilit vendas, të zhvilluar nga Grupi i Iniciativës së Automobilit të Turqisë (TOGG), raporton AA.

Ceremonia u realizua në Luginën e Informatikës në rrethin Gebze të provincës industriale Kocaeli, me pjesëmarrjen e shumë zyrtarëve të lartë, përfshirë presidentin Recep Tayyip Erdoğan, krerët e projektit, inxhinerë, ekspertë dhe të ftuar të tjerë.

Në fjalën e tij në ceremoni, Erdoğan tha se Turqia sot po përjeton një ditë historike.

“Sot po dëshmojmë një ditë historike për vendin tonë, realizimin e ëndrrës 60-vjeçare”, tha presidenti turk.

Duke thënë se mbi 100 inxhinierë turq kanë punuar për të realizuar projektin, ai tha se “Ne nuk blejmë licencë ose leje nga askush, por i përcaktojmë vetë të gjitha tiparet teknike”.

Erdoğan theksoi se Turqia nuk do të lejojë përpjekjet për të penguar prodhimin e veturës së saj, transmeton IndeksOnline.

“Ata arritën të pengojnë prodhimin e Devrim (makina e parë vendase e Turqisë), por nuk do të jenë në gjendje ta pengojnë këtë automobil”, shtoi ai.

Turqia fillimisht u përpoq të prodhojë makinën e vet në vitin 1961, të quajtur Devrim, por ajo kurrë nuk kaloi fazën e prototipit.

“Turqia nuk është vetëm një treg për teknologji të reja, por është bërë një vend që zhvillon, prodhon dhe eksporton ato në të gjithë botën”, tha Erdoğan.

“Automobili nuk do të ndotë mjedisin, për arsye se punon me teknologji me zero-emetime”, shtoi ai.

– Karakteristikat e automobilit

Në muajin qershor të vitit 2018, pesë gjigantë të industrisë turke, respektivisht Anadolu Group, BMC, Kok Group, Turkcell dhe Zorlu Holding, si dhe organizata ombrellë Unioni i Odave dhe Shkëmbimeve të Mallrave të Turqisë, bashkuan fuqitë për të krijuar nismën TOGG, e cila projektoi automobilin vendas të Turqisë për një periudhë 18-mujore.

Automobili do të prodhohet në dy kategori, njëri me më pak kuaj fuqi që do të mund të punojë me një të mbushur mbi 300 kilometra dhe të arrijë shpejtësinë 100 kilometër në orë në 4,8 sekonda, si dhe ai me më shumë kuaj fuqi që do të mund të arrijë shpejtësinë 100 kilometër në orë në 7,6 sekonda.

Bateria e këtij automobili, e zhvilluar plotësisht nga TOGG, do të mund të ngarkohet deri në 80 për qind në më pak se 30 minuta.

Automobili do të posedojë lidhje interneti, sistemi i të cilit do të jetë në gjendje të azhurnohet përmes internetit, si dhe do të jetë në përputhje me standardet pesëyjëshe të vlerësimit nën Programin Evropian të Automjeteve.

Ai do të sigurojë “ndihmës holografik” me ekran tredimensional dhe teknologji të realitetit të shtuar, që do të përdoret në automobilin turk për herë të parë në vitin 2023.

– Automobili do të ketë pesë modele

TOGG deri në vitin 2030 do të prodhojë pesë modele të ndryshme, respektivisht SUV, Sedan, C-hatchback, B-SUV dhe B-MPV, si dhe do të zotërojë të drejtat e pronësisë intelektuale dhe industriale të tyre.

Themeli i fabrikës do të vendoset në vitin 2020 në provincën industriale Bursa. Kostoja e fabrikës pritet të arrijë 22 miliardë lira turke (3,7 miliardë dollarë), ndërsa kapaciteti për prodhimin e automobilit në bazë vjetore do të jetë 175 mijë.

Fabrika do të ketë 4.323 të punësuar, përfshirë 300 punëtorë të kualifikuar.

Platforma e automobilave elektrike e TOGG-it, e krijuar nga inxhinierët për pesë modelet e automobilit, do të jetë origjinale dhe e patentuar. Platforma do të sigurojë një stukturë për efikasitet maksimal, rehati, qëndrueshmëri dhe siguri.

Makina vendase po ashtu do të mbështetet nga qeveria turke me zbritje të taksave dhe stimujve.

4,286 thoughts on “Turqia prezanton makinën e parë vendase, Erdogani ja bën “sefte””

 1. buy cialis online without prescription In addition, we deleted amino acids 256 303 from the WT ER, because we found that constructs containing the myristoylation and palmitoylation sequences on the full length ER protein that included this nuclear localization sequence containing region showed some localization in the nucleus despite the presence of these fatty acid modifications introduced to direct localization to the membrane

 2. We are a gaggle off volunteers andd opehing
  a branhd new scheme in our community.Yourr site offered us wth valuable info to work on. You havce done an impreessive tawsk
  and our entir comjunity will ljkely bbe grateful tto you.

 3. Today, I went tto thee beachfront with mmy children. I found a ssea shell andd gave iit to mmy 4 year oldd daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put thee shell tto her eear and
  screamed. There was a hrmit crab inside and it pinched herr ear.

  She never wantrs to go back! LoL I knoww this is enntirely off topic butt I hadd tto tesll someone!

 4. cialis vildagliptin metformin 50 500 price in india The report said Snowden, now living in temporary asylum inRussia, attended the conference of the so called Five Eyesintelligence sharing network between the United States, Britain, Canada, Australia and New Zealand cialis online pharmacy

 5. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your website, how cann i subscribe for a blog site? The account helped me a acceltable deal.
  I haad been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright cler idea

 6. Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

 7. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 8. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble
  finding one? Thanks a lot!

 9. Somebody essentially assist to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and thus far?
  I surprised with the research you made to create this particular post extraordinary.
  Great activity!